error code: 522

Hepatit A Antikor Testi

Hepatit A NEDİR?

Sarılık; Bulaşıcı Sarılık; Karaciğerin hepatit a virüsü ile meydana gelen enfeksiyonudur. Hepatit a virüsü sular ve gıdalar ile bulaşır. Karaciğerde iltihaplanmaya yol açar. Hepatit a nadiren çok ağır karaciğer iltihabına ve karaciğer komasına yol açar. Eskiden bulaşıcı sarılık olarak da bilinen hepatit a günümüzde aşı ile önlenebilmektedir. Hepatit a en sık görülen viral hepatit türüdür, kronikleşmez ancak hastalığın iyileşmesi bir ay kadar sürer. Tamamen toparlanmak ise 6 ayı bulabilir.

Hepatit A Antikor Testi (Anti HAV IGG)

Test, hepatit A virüsü (HAV) enfeksiyonunun sebeb olduğu karaciğer enfeksiyonunun tanısına yardımcı olur. Hepatitlerin bir çok sebebi vardır bu test semptomların hepatit A ya mı bağlı olduğunu gösterir.

Testin 2 versiyonu vardır ve hepatit A nın 2 çeşit antikorunu saptamak için kullanılırlar.

  • Hepatit A IgM antikorları, hepatit A ya ilk maruz kalınınca üretilmeye başlarlar. Hepatit IgM antikorları akut enfeksiyon durumunda hastalığın erken teşhisinde kullanılırlar.
  • Hepatit A IgG antikorları daha geç ortaya çıkarlar çoğunlukla ömür boyu olmak üzere uzun yıllar boyunca kalırlar ve aynı virüsle tekrar enfekte olmanızı önler. IgG antikorlarına özel bir test yoktur; bir total antikor testi (hem IgM, hem de IgG antikorlarını saptar) HAV ile hem önceki ve hem de şimdiki enfeksiyonu belirler ve ayrıca hepatit A aşısı yapıldıktan sonra da pozitif kalacaktır.

Hepatit A antikorları asemptomatik kişilerin hastalık açısından taranmasında da kullanılır.

Bu test sizin hepatit A aşısından dolayı oluşan bağışıklığınızdan dolayı oluşmuş olan antikorları ve geçirilmiş enfeksiyondan dolayı oluşmuş antikorlarınızı da saptar.

Akut hepatitlerde bilirubin,karaciğer paneli, ALT, AST gibi diğer testlerde tanıya yardımcı olmak için kullanılır.

Bir çok kişide hepatit A semptom oluşturmaz. Bu test sizin bu hastalığı hiçbir semptom görülmeden atlattığınızı da gösterebilir.

Eğer hepatit A aşısı yaptıracaksanız sizde total hepatit antikorlara bakılır ve aşıya ihtiyacınız olup olmadığı belirlenir, Eğer antikorlarınız pozitif ise aşının size bir faydası olmayacaktır. İki doz aşınızı olduktan sonrada bu test yapılır ve aşının bağışıklık oluşturup oluşturmadığını gösterir. Ancak hemen herkes aşıdan dolayı bağışıklık oluşturduğu için bu test bu amaçla genellikle kullanılmaz

Test sonucu ne anlama gelir?

Hepatit A aşısı olmadı iseniz sonuçlar ve yorumları aşağıdadır:

HAV IgM Total HAV Antikorları (IgM and IgG) Sonuçlar
Pozitif   Akut HAV enfeksiyonu
Pozitif   Akut HAV enfeksiyonu
Negatif Pozitif Aktif enfeksiyonu yok ancak geçirilmiş HAV maruziyeti nedeniyle HAV'a karşı bağışıklık
  Pozitif HAV virüsüne maruz kalınmış ancak akut enfeksiyon
  Negatif Şimdi veya eskiden geçirilmiş bir HAV enfeksiyonu yok;eğer risk grubunda ise aşı yapılabilir.

Total antikor testleri IgM ve IgG nin her ikisini de tespit eder ayrımı yapmaz. Total antikor testi veya hepatit IgG testi pozitif ise bu size, sizin farkında olmadan bir hepatit A enfeksiyonu geçirdiğinizi ve aşı olmanıza gerek olmadığını gösterir.40 yaşını geçmiş erişkin insanların %30’unda bu antikorlar saptanır.Aşı oldu iseniz ve bu test pozitif sonuçlandı ise bu size hepatit A ya karşı bağışıklığınız olduğunu ve genellikle tekrar bu hastalığa yakalanmayacağınızı göstermez.

CONTACT US
guvenlik